Skip To Main Content

Faculty and Staff Directory

Mor Aharoni

Mor Aharoni

Hebrew Teacher
Hallie Anderson

Hallie Anderson

English Teacher
Rachel Baum

Rachel Baum

Senior Institutional Advancement Officer
Erin Beser

Erin Beser

Jewish Studies Teacher
Benjamin Blackman

Benjamin Blackman

English Teacher
Larry Boston

Larry Boston

Maintenance
Lauren Brody

Lauren Brody

Jewish Studies Teacher
Grant Butler

Grant Butler

Math Teacher
Maria Cecchine

Maria Cecchine

School Nurse
Carly Clouser

Carly Clouser

STEAM Department Assistant Chair
Liat Curca

Liat Curca

Hebrew Teacher
Henry Dana

Henry Dana

STEAM Teacher
Adam Devlin

Adam Devlin

Assistant Athletic Director / Health and PE Teacher

Molly Diane

WolfPAC Teacher
Bob Dignazio

Bob Dignazio

Athletic Director
Matthew Dorsch

Matthew Dorsch

Class of 2005
Director of the Middle School
Rayna Erlick

Rayna Erlick

Marketing Manager

Cynthia Falcone

Learning Specialist
Christine Farrell

Christine Farrell

Core and Art Department Chair

Matthew Flory

Middle School Core Teacher
Aron Freidenreich

Aron Freidenreich

Class of 1997
Jewish Studies Teacher
Michelle Geiger

Michelle Geiger

Learning Specialist
Kim Gillio

Kim Gillio

Physical Education and Health Teacher

Georgia Gobora

Learning Specialist

Shachar Golan

Assistant Controller
Nomi Goldstein

Nomi Goldstein

Class of 2003
Science Teacher
Inés Gorban

Inés Gorban

Spanish Teacher
Amanda Greenberg

Amanda Greenberg

Push In Learning Specialist
Amy Grolnick

Amy Grolnick

Upper School Counselor
Emilie Grossman

Emilie Grossman

Student Life and Activities Coordinator
Susan Harding

Susan Harding

Assistant Director of Operations
Daniel Hatfield

Daniel Hatfield

Science Teacher

Barbara Horwitz

Karen Huang

David Kimmel

David Kimmel

Business and Entrepreneurship Teacher
Kimberly Kyle

Kimberly Kyle

Administrative Assistant
Julia Lawrence

Julia Lawrence

English Teacher
Rahel Lerner

Rahel Lerner

Hebrew Teacher
Marshall Lesack

Marshall Lesack

Class of 1997
Head of School
Judd Levingston

Judd Levingston

Director of Jewish Studies
Jeffrey Lieberman

Jeffrey Lieberman

Jewish Studies Teacher
Adam Lovitz

Adam Lovitz

Art Teacher

Ja'Briah Manigault

Athletic Trainer

Joseph Maybloom

Director of College Counseling
Larry McAfoos

Larry McAfoos

Science Teacher
Thomas McLaughlin

Thomas McLaughlin

Academic Dean for Teaching and Learning
Brooke Mildenberg

Brooke Mildenberg

Learning Specialist
Cynthia Miller

Cynthia Miller

Core Teacher
Elliot Mitchell

Elliot Mitchell

Middle School Dean of Students / Science Teacher
Debra Nathans

Debra Nathans

Executive Assistant to the Head of School
Patrick Naylis

Patrick Naylis

Manager of Information Technology
Lisa Nolan

Lisa Nolan

Math Teacher
Elizabeth Pandian

Elizabeth Pandian

Associate Director of College Counseling

Julie Plunkett

Math Teacher
Karen Pollak

Karen Pollak

Class of 1996
Admissions Associate
Naim Pollard

Naim Pollard

Maintenance
Melissa Present

Melissa Present

Director of Admissions and Enrollment Management
Stephanie Raphel

Stephanie Raphel

Core Teacher
Amanda Rasmussen

Amanda Rasmussen

Math Teacher
Steven Razin

Steven Razin

Jewish Studies Teacher

Eric Reese

Field Service Technician

Laurie Reitman

Spanish Teacher
Dina Relles

Dina Relles

Communications Manager
Deborah Ricci

Deborah Ricci

Development Associate
Corinn Rocker

Corinn Rocker

Director of Alumni Engagement
Daniel Rosenberg

Daniel Rosenberg

Jewish Studies Teacher
Maya Rosenberg

Maya Rosenberg

Hebrew Teacher

Mijal Rosenzweig

Spanish Teacher
Sarit Sade

Sarit Sade

Hebrew Teacher
Daniel Satlow

Daniel Satlow

Jewish Studies Teacher
Rachel Scheinmann

Rachel Scheinmann

Class of 1988
Humanities Department Chair
Andrea Schuster

Andrea Schuster

Art Teacher
Stanley Shmia

Stanley Shmia

STEAM Department Chair
Aaron Silver

Aaron Silver

Science Department Chair
Lindsay Siney

Lindsay Siney

Math Teacher
Spencer Snyder

Spencer Snyder

Database Manager / Registrar
Arlene Spevak

Arlene Spevak

Class of 1979
Science Teacher
Michael Steinley

Michael Steinley

Math Teacher
Sarah Strick

Sarah Strick

Math Department Chair / Upper School Dean of Students
Alex Stroker

Alex Stroker

Chief Operations and Development Officer
Lilach Taichman

Lilach Taichman

History Teacher
Helen Thompson

Helen Thompson

Science Teacher

Grace Tierney

Librarian
Rebecca Trajtenberg

Rebecca Trajtenberg

Director of the Upper School
Hedva Tzabbar

Hedva Tzabbar

Hebrew Teacher
Marlene Underwood

Marlene Underwood

Administrative Assistant
Michele Van Horn

Michele Van Horn

Controller
Olga Voskoboynik

Olga Voskoboynik

Director of Finance and Human Resources
Danielle Wilson

Danielle Wilson

Science Teacher
Kristi Yablon

Kristi Yablon

Math Teacher

Benaya Yehuda

Jewish Studies Teacher and Upper School Director of Jewish Life, Upper School Director of Jewish Life
Michael Yondorf

Michael Yondorf

Jewish Studies Teacher
Amy Yontef

Amy Yontef

Middle School Counselor
Bat-Chen Zeron

Bat-Chen Zeron

Hebrew Teacher
Michael Zimmerman

Michael Zimmerman

Core Teacher
Minna Ziskind

Minna Ziskind

History Teacher

Lauren Ziv

Latin Teacher
Angela Zonshein

Angela Zonshein

Hebrew and World Languages Department Chair